National Curriculum


Dzisiaj chciałam przedstawić kolejną super stronę, ale zaczęłam od wyjaśnienia terminologii i zajęło mi to tyle, że na razie na tym poprzestanę, a do strony wrócę innym razem :)

Na wstępie parę słów wyjaśnienia. Program nauczania w Anglii, zwany The National Curriculum dzieli się na poszczególne fazy:
- Early Years & Foundation Stage czyli przedszkole i zerówka do której idą dzieci, które do 31 sierpnia ukończyły 4 rok życia.
Jest to nieobowiązkowy etap. Można dziecka nie posyłać do żadnej placówki, i o ile faktycznie część dzieci nie chodzi do przedszkola to ja osobiście nie znam nikogo takiego, kto nie posłałby dziecka do zerówki. Na tak desperacki krok decydują się chyba tylko ci, którzy chcą edukować swoje dzieci w domu :) Desperacki nie tylko ze względu na to, że takie dziecko może rozpocząć obowiązkową edukację w wieku 5 lat będąc już sporo do tyłu, ale głownie ze względu na miejce w dobrych lub/i lokalnych szkołach (co samo w sobie zasługuje na osobny wpis).
- Key Stage 1 czyli klasa 1 i 2
Jest to już etap obowiązkowy. Dzieci uczą się następujących przedmiotów (wyjaśnienia poniżej przy KS3):
Mimo, iż wygląda to nad wyraz poważnie, wszystko jest podawane w odpowiednich, przyswajalnych dawkach i wiele tematów jest po prostu podanych w zarysie, czyli np. przygotowanie jasełek (nativity play), parę pokolorowanych rysunków i wykonanie łańcucha na choinkę będzie już zrealizowaniem większości programu religioznastwa z zakresu Chrześcijaństwa :)
Etap ten jest zakończony egzaminami z angielskiego, matematyki i nauk ścisłych (science), choć słowo egzamin jest oczywiście zupełnie nieadekwatne – są to testy, często robione na komputerze i mające formę zabawy. Wyniki tych ‘egzaminów’ mają charakter wyłącznie informacyjny, czyli pokazujący nauczycielowi, czy uczeń osiągnął wymagany poziom. W Anglii w podstawówkach nie ma ocen (są tylko opisowe) i na jakiejś podstawie trzeba weryfikować robione przez dzieci postępy.


- KS2 – czyli klasy od 3-6
Jest to kolejny etap nauczania; etap w którym zabawa towarzysząca maluchom w dwóch poprzednich etapach, odchodzi już zdecydowanie na dalszy plan. Właściwie dopiero teraz można powiedzieć, że dzieci ‘zasiadają w szkolnych ławach’. W młodszych klasach oprócz tego, że jest dodatkowa przerwa popołudniowa, dzieci spędzają dużo więcej czasu na dywanie, na placu zabaw (praktycznie zawsze oddzielonym od starszych uczniów) i mają dużo więcej czasu na tzw. zabawy własne. Napiszę kiedyś o tym więcej, bo przetaczająca się przez Polskę debata pt. „Czy posyłać dzieci wcześniej do szkoły?” mrozi mi krew w żyłach, zapiera mi dech w piersiach, otwiera mi nóż w kieszeni, czy co tam jeszcze ... Niedługo więc pewnie dam upust moim emocjom i wykrzyczę (przynajmniej na blogu): TAK, PO STOKROĆ TAK!!! (postaram się też podać jakieś bardziej rzeczowe argumenty :))
W KS2 do programu nauczania włączane są tzw. Modern Foreign Languages czyli nauczanie języków obcych. Nauczanie ich odbywa się w bardzo zabawny sposób, a mianowicie najczęściej uczą ich ... nauczyciele klasowi, korzystając z gotowych programów i nagrań :) Jak można się domyślić, absolwenci podstawówek nie władają biegle innymi językami, o ile nie uczyli się ich na zajęciach dodatkowych gdzieś poza szkołą. Nie ma tu zatem większej różnicy między polską a angielską szkołą. No może taka, że chyba jednak w Polsce nauka języka wiąże się z większym stresem :( Ale może się mylę?
KS2 kończy się ogólnokrajowym egzaminem z angielskiego, matematyki i nauk ścisłych. Wyniki te nie mają żadnego wpływu na wybór szkoły średniej i są one również traktowane informacyjnie – powoduje to częste i gorące dyskusje odnośnie celowości ich przeprowadzania (podbnie zresztą jak w Polsce), ale ... to kolejny temat, który kiedyśtam opiszę. Zresztą w tym roku niektóre szkoły już zaniechały przeprowadzania go.
KS3 – czyli zaczynamy szkołę średnią, klasy 7-9
Szkoła średnia w Anglii to dość spory przeskok. Można powiedzieć, że ... zaczynają się schody. Po raz pierwszy uczniowie (młodsza młodzież :)) ma każdą lekcję z innym nauczycielem, gdzieśtam na horyzoncie pojawiają się testy, prace domowe są zadawane niemalże codziennie i generalnie zaczyna się harówka (w porównaniu z podstawówkową ‘bułką z masłem’)
Nauczane przedmioty to (w kolejności alfabetycznej):
Art and Design – czyli powiedzmy, że plastyka w nieco rozszeżonym zakresie
Citizenship – czyli wiedza o społeczeństwie
Design and Technology – to nasze ZPTy (czy taki przedmiot jeszcze istnieje w polskich szkołach?)
Geography
History
English
ICT – Information & Communication Technology czyli informatyka
Mathematics
Modern Foreign Languages czyli języki nowożytne, obce, rzecz jasna, głównie hiszpański i francuski, niemiecki w porywach
Music
Physical Education czyli nasz swojski w-f
PSHE - Personal, social, health and economic education – czyli coś, co nie ma polskiego odpowiednika. Można by to określić nauczaniem dobrego samopoczucia :) , gdyż przecież rozwój osobisty, społeczny, dbałość o zdrowie i wiedza z dziedziny ekonomii bez dwóch zdań przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia – niewątpliwie przedmiot ten zasługuje na dogłębniejszą eksplorację i oczywiście oddzielny wpis – ale wszystko w swoim czasie :)
Science - nauki ścisłe czyli biologia, chemia i fizyka w jednym
Religious education
- KS4 – to klasy 10 i 11
Są to klasy przygotowujące do egzaminów GCSE (General Certificate of Secondary Education), który sensu stricte nie ma polskiego odpowiednika, ale jest najczęściej porównywany do egzaminów gimnazjalnych, choć na pewno ma tu większą rangę – o wyniki tego egzaminu pytają się w ankiecie o pracę wszystkie szanujące się instytucje :). Nie jest to jednak ‘matura’ – ta przyrównywana jest do egazminów A-Levels, które nie są obowiązkowe i są częścią tzw. further education czyli możnaby powiedzieć edukacji na poziomie wyższym.
Przyznam, że wszystko powyżej poziomu KS3 jest dla mnie wciąż owiane aurą tajemniczości i moja wiedza w tej dziedzinie jest bardzo zdawkowa – więc nie będę, przynajmniej na razie, za bardzo się na ten ten temat mądrzyła.
Mam nadzieję, że ten wpis trochę rozjaśnił, jak wygląda struktura angielskiego programu nauczania. Wkrótce postaram się dodać kolejne pasjonujące strony :)
super-teacherka

0 komentarze:

Post a Comment

Dziękuję za każdy motywujący i inspirujący komentarz :)