Dzisiaj parę rzeczy, ubarwiających trochę żmudny proces uczenia :) czyli tzw. 'przydasie', które można wykorzystywać na co dzień, bez znajomości angielskiego. W Anglii są one używane bardzo często, jako że każda klasa jest wyposażona w Interactive Whiteboard (IWB). W Polsce to jeszcze daleka przyszłość. Chociaż ... Życzę wszystkim nauczycielom, by mieli możliwość mieć takie cudo w swojej klasie, bo naprawdę ułatwia ono życie. Póki co - raczej wyłącznie do użytku domowego :)
Splat Squares kwadrat 10x10 pomagający w liczeniu do stu
(i przekraczaniu progu dziesiętnego)
* * * * * *
tabliczka mnożenia do 100 - klika się na czynnik w lewej kolumnie (left column) i na czynnik w górnym rzędzie (top row) i po naciśnięciu na znak równości (equal sign) odczytuje się iloczyn.
* * * * * *
Swoją drogą to angielskie dzieci uczą się tabliczki mnożenia na raty (nie pamiętam, jak jest w Polsce).
Najpierw 10 times table, potem 2 i 5. Te są najprostrze. Wyższy stopień wtajemniczenia to mnożnie przez dziewięć.
Można tu zastosować fajny trick:
Trzymaj przed sobą dwie ręce. Ponumeruj palce od lewej do prawej. Zegnij ten palec, który oznacza cyfrę, przez którą chcesz mnożyć. Jeśli jest to np. 9 to będzie to palec serdeczny prawej ręki. Palce po lewej stronie oznaczają dziesiątki - jest ich osiem, a zatem 80. Te po prawej stronie od zgiętego palca oznaczają jedności - w tym przypadku 1. Czyli 9x9=80+1=81
Potem sukcesywnie dochodzą kolejne liczby. Ciekawostką jest to, że często dzieci uczą się tabliczki mnożenia do 144 (czyli do wielokrotności dwunastki), a nie tylko do 100.
* * * * * *
Utrwalanie tabliczki mnożenia może być równie zabawne :)
Można zrobić sobie teścik, ćwicząc jednocześnie słownictwo dotyczące mnożenia, dzielenia i innych operacji, bo sposobów i sformułowań jest multum :))
Dla zwolenników obrazków - nieco bardziej "malownicze" ćwiczenia na stronie www.multiplication.com .
* * * * * *
Tabliczka mnożenia na czas - można wybrać tabliczkę mnożenia w zakresie jednej cyfry np. 4 times tables (czyli mnożenie przez 4), albo mieszanki. Jest jeszcze opcja dzielenia, dodawania i odejmowania. Wszystko to na stronie Maths Magician
* * * * * *
Jak już tabliczka mnożenia będzie przyswojona, to polecam zadania z treścią - na mnożenie (nie wiem, jakoś tak mnie naszło na to mnożenie dzisiaj :))
* * * * * *
Z innych 'przydasiów' mogę polecić osie liczbowe oraz odmierzacz czasu.
Number lines - można wybrać sobie różne, w zależności od tego na jakich liczbach operujemy, np. do 10, do 100, z liczbami ujemnymi, czy z liczbami dziesiętnymi. Do wyboru np. osie liczbowe i osie do szacowania lub osie liczbowe - suwaczek.
Hourglass - czyli klepsydra do mierzenia czasu, np. gdy wyznacza się dzieciom czas na wykonanie zadania - może być to też bomba, metronom lub najzwyklejszy budzik :) Najpierw trzeba wybrać rodzaj 'odmierzacza' na stronie www.online-stopwatch.com , a następnie ustawić czas. Dzieci uwielbiają takie wyzwania!
Przykłady możnaby mnożyć :)
Musicie przyznać, że matematykę można polubić :))
super-teacherka
0 komentarze:
Post a Comment
Dziękuję za każdy motywujący i inspirujący komentarz :)